2022 CIAC Girls Tennis tournament scoreboard / schedule

Darien's Lauren Zhang lines up for a backhand shot during a girls tennis match against New Canaan in Darien on Tuesday, May 3, 2022.

Darien's Lauren Zhang lines up for a backhand shot during a girls tennis match against New Canaan in Darien on Tuesday, May 3, 2022.

Dave Stewart / Hearst Connecticut Media

The 2022 CIAC Girls Tennis team tournaments will begin Friday, May 27 and conclude Friday, May 3 at Wesleyan.

Scores will be updated after each day's matches. Click header links for the CIAC website's live brackets.

2022 CIAC Girls Tennis Scoreboard

♦♦♦

CLASS LL

BRACKET

QUALIFYING ROUND

Friday, May 27, 3 p.m.

Fairfield Warde 6, Newtown 1

Greenwich 6, Cheshire 1

Hall 7, New Britain 0

Maloney 6, Enfield 1

Naugatuck 4, Norwich Free Academy 3

Wilton 6, Ridgefield 1

Saturday, May 28

Conard 4, Southington 3

FIRST ROUND

Tuesday, May 31

All games 3 p.m. unless noted

Amity 7, Naugatuck 0

New Canaan 6, Fairfield Ludlowe 1

Glastonbury 6, Hall 1

Wilton 5, Farmington 2

Darien 7, Conard 0

Westhill 6, Fairfield Warde 1

Staples 5, Greenwich 2

East Hartford 4, Maloney 3

QUARTERFINALS

Wednesday, June 1

Amity 6, New Canaan 1

Darien 4, Westhill 1

Staples 7, East Hartford 0

Wilton 6, Glastonbury 1

SEMIFINALS

Thursday, June 2 at higher seed

Darien 4, Staples 2

Friday, June 3 at higher seed

Amity 4, Wilton 3

FINALS

Sunday, June 5 at Wesleyan University

Darien 5, Amity 2

♦♦♦

CLASS L

BRACKET

QUALIFYING ROUND

Friday, May 27, 3 p.m.

Masuk 5, Suffield 2

RHAM 4, Berlin 3

Simsbury 7, Rockville 0

FIRST ROUND

Tuesday, May 31, 3 p.m.

All games 3 p.m. unless noted

Avon 7, Masuk 0

North Haven 7, Pomperaug 0

Bethel 4, East Lyme 3

Guilford 7, Brookfield 0

Joel Barlow 7, Simsbury 0

Fitch 6, Woodstock Academy 1

Newington 6, RHAM 1

Wethersfield 6, Bristol Central 1

QUARTERFINALS

Wednesday, June 1

Guilford 6, Bethel 1

Joel Barlow 7, Fitch 0

Newington 4, Wethersfield 3

Thursday, June 2

Avon 5, North Haven 2

SEMIFINALS

Friday, June 3 at higher seeds

Guilford 4, Avon 3

Newington 4, Joel Barlow 3

FINALS

Saturday, June 4, at Wesleyan University

Guilford 6, Newington 1

♦♦♦

CLASS M

BRACKET

QUALIFYING ROUND

Friday, May 27, 3 p.m.

Daniel Hand 4, St. Joseph 3

Jonathan Law 6, Ledyard 1

Rocky Hill 7, Prince Tech 0

Sacred Heart Academy 6, Mercy 1

Sheehan 7, Wilcox Tech 0

Tolland 6, Northwestern 1

Waterford 4, Lauralton Hall 3

Wolcott 7, Seymour 0

Woodland 6, Plainville 1

FIRST ROUND

Tuesday, May 31, 3 p.m.

Stonington 7, Tolland 0

Rocky Hill 5, Wolcott 2

Waterford 4, Watertown 3

Weston 7, Sacred Heart Academy 0

Daniel Hand 6, Ellington 1

Nonnewaug 4, Sheehan 3

Branford 4, Jonathan Law 3

Valley Regional 4, Woodland 2

QUARTERFINALS

Wednesday, June 1

Daniel Hand 7, Nonnewaug 0

Stonington 7, Rocky Hill 0

Valley Regional 4, Branford 2

Weston 5, Waterford 2

SEMIFINALS

Friday, June 4 at higher seed

Daniel Hand 7, Valley Regional 0

Stonington 5, Weston 2

FINALS

Saturday, June 4, at Wesleyan University, 11 a.m.

Stonington 6, Daniel Hand 1

♦♦♦

CLASS S

BRACKET

QUALIFYING ROUND

Friday, May 27, 3 p.m.

Lyman Memorial 4, Housatonic Regional 3

Notre Dame-Fairfield 4, Coginchaug 3

St. Bernard 5, Abbott Tech 2

St. Paul Catholic 4, Bolton 3

FIRST ROUND

Tuesday, May 31, 3 p.m.

Old Lyme 7, St. Bernard 0

Cromwell 4, Windsor Locks 3

Litchfield 6, Notre Dame-Fairfield 1

East Catholic 7, Morgan 0

Holy Cross 6, St. Paul Catholic 1

Granby Memorial 5, Ansonia 2

Westbrook 6, Lyman Memorial 0

Shepaug Valley 6, Immaculate 1

QUARTERFINALS

Wednesday, June 1

Litchfield 4, East Catholic 3

Old Lyme 7, Cromwell 0

Thursday, June 2

Holy Cross 6, Granby 1

Westbrook 6, Shepaug Valley 1

SEMIFINALS

Thursday, June 2 at higher seed

Old Lyme 6, Litchfield 1

Friday, June 3 at higher seed

Westbrook 6, Holy Cross 1

FINALS

Saturday, June 4, at Wesleyan University

Old Lyme 4, Westbrook 3